BKU контролери:
Двупосочен контрол на достъп
- Време за четене: 2 минути
В тази статия ще разгледаме по-подробно двупосочният контрол на достъп при вартите. Ако желате а свържете повече от един четец примерно за контрол на достъп по етжаите за асансьори ви съветваме да прочетете тази тема: Контрол на достъп за асансьори от етажите
Съдържание на тази статия:
Какво е двупосочен контрол на достъп за врати?
Монтаж на двупосочен контрол на достъп за врати.
1. Какво е двупосочен контрол на достъп?
В масовите системи за контрол на достъп, потребителите си отключват от външна страна с електронен ключ, а когато трябва да излязат навън си отключва с бутон. Това прави Контрола на достъп еднопосочен, защото потребител трябва да допре активен ключ само на влизане, а на излизане всеки може да натисне бутона и да напусне.
Двупосочният контрол на достъп е когато трябва да се подаде валиден ключ и при влизане и при излизане. Предимството на двупосочните системи за контрол на достъп е по-високото ниво на сигурност. Дори крадец/неоторизиран човек да влезне заедно с някой друг, то той не би могъл да излезе. Можем да дадем пример със случай от 2021г. когато крадец се представя за гост в жилищен блок и случаен съсед му отключва. Вече вътре в сградата крадеца обира апартамент, но на излизане се оказва че входната врата е с двупосочен контрол на достъп и той няма как да излезе. Съседите го хващат в крачка, звънят на полицията и крадецът е арестуван защото на практика не е успял да излезе навън. Ако в този случай контролът на достъп беше еднопосочен, то тогава крадеца съвсем незабелязано е щял да си излезе, натискайки бутона за изход.
2. Монтаж на двупосочен контрол на достъп.
Тук ще засегнем само частта с монтажа на два четеца. Тъй като те са част от цялостна система за контрол на достъп, препоръчваме първо да прочетете статиите за пълните системи и решения – можете да прочетете повече в „Контрол на достъп“
Системите за контрол на достъп с електронни ключове могат да бъдат два типа спрямо начина им на работа – iButton и RFID (Прочети повече на Каква е разликата межди RFID и iButton системи?)
- iButton BKU контролерите могат да поддържат до 6 iButton четци. Това означава че ако желаете да направите двупосочен контрол на достъп със система тип iButton, то просто свързвате втори четец паралелно на първия. Вторият четец се монтира на място от вътрешната страна на вратата, така че да е удобен за достигане от потребителите. (Прочети повече на „Монтаж на четци“)
Логически, контролерите BKU могат да разграничават четците като „Вътрешен“ и „Външен“ в зависимост от начина на свързване. Това е от значение когато искате да получавате детайлна информация за събитията (Виж повече на памет за събития). Със софтуерите които предлагаме, Вие можете да изтегляте и анализирате паметта за събития. Така Вие можете да използвате контролера освен за контрол на достъп така и за контрол на работното време и да следите кой кога е влезнал или напуснал сградата.
- RFID BKU контролерите могат един пасивен четец и неограничен брой активни четци. Това означава, че при двупосочен контрол може единият Ви четец да е пасивен, а другият активен; или и двата да са активни. Но не може и двата да са пасивни.
Препоръчваме винаги монтажа на активният четец да е от външната страна на вратата (от там от където се очакват повече атаки). Пасивният четец препоръчваме да бъде поставен от вътрешната страна на вратата (там където се очакват по-малко атаки) Тъй като той е пасивен, е пряко свързан с контролера, а активният може да бъде изнесен на разстояние. Има няколко препоръки които е добре да спазвате при монтаж на четци, които можете да прочетете на „Монтаж на четци“.
RFID BulKey контролерите могат да разпознават активните LRFD четци като външни или като вътрешни. Това има значение ако следите събитията в паметта на контролера Прочети повече на „памет за събития“. Тогава контролера ще ви дава подробна информация за събитията от двете страни на вратата поотделно. Със софтуерите които предлагаме, Вие можете да изтегляте и анализирате паметта за събития. Така Вие можете да използвате контролера освен за контрол на достъп така и за контрол на работното време и да следите кой кога е влезнал или напуснал сградата. BKU контролерите са настроени фабрично да разпознават пасивните четци като вътрешни, защото се счита че са поставени от вътрешната страна, а активните като външни. (Това може да се промени по предварителна заявка преди поръчката на LRFD четец). Ако ползвате само един четец (имате еднопосочен контрол) то тогава няма да получавате информация за вътрешен или външен четец.
С това разгледахме основните моменти при поставяне на двупосочен контрол.
Ние от фирма ЛЕСИ се стараем да поднесем информацията на нашите клиенти по лесен и разбираем начин. Можете да откриете още полезни ръководства за нашите продукти в категория „Научи повече“
Можете да закупите всички модули на lesibg.com