BKU контролери:

Избор и монтаж на бутон

Съдържание на тази статия:

  1. Какво е бутон за отключване?
  2. Видове бутони
  3. Общи насоки за свързване на бутон
  4. Общи насоки за монтаж на бутони
  5. Паралелно свързване на други отключващи сигнали

В тази статии ще разгледаме видовете бутони за отключване, как да изберете и основни насоки за техния монтаж. Всички продукти на тази страница можете да закупите на lesibg.com

Всички изброени продукти тук могат да се закупят от lesibg.com

1.Какво е бутон за отключване?

Бутонът за отключване се монтира най-често от вътрешната страна на врата, като изходен бутон. Някои брави като бравите тип насрещник, не се нуждаят задължително от бутон за отключване, (Прочетете повече на как да избера заключващ механизъм?) При BKU системите, бутонът за отключване също така може да служи за сервизни функции. Можете да прочетете повече за това на „Как програмирам своя BKU контролер?“

2. Видове бутони

Бутоните могат да се делят на много видове по много характеристики. Спрямо начина на работа има два основни типа – контактни и безконтактни. Контактните бутони са традиционните масови бутони, които трябва да се натиснат. Те са бюджетни и масово разпространени. Недостатъкът им е, че се натискат от всички потребители при излизане което ги прави нехигиенични. Вторият вид са безконтактни – при тях не е нужен дори допир а само доближаване на ръка. Това ги прави изключително хигиенични и удобни за ползване. Фирма ЛЕСИ произвежда и патентова най-малкият No Touch Бутон в света. Можете да го разгледате ТУК.

3. Общи насоки за свързване на бутон

Местоположението на четеца се избира, така че да е удобно на потребителите. То не е точно дефинирано и се решава от монтажника спрямо конкретният монтаж.

По начин на монтиране четците се делят на три основни типа: За стенен монтаж, за вграден монтаж и за скрит монтаж.

Контактни бутони – Контактните бутони се свързват по схема към контролерите BKU. Всеки един контролер BKU идва с подробно ръководство за монтаж и употреба. Там ще откриете подробни схеми за свързване. Тук в представяме опростена схема за свързване на бутон към контролер BKU. Контактните бутони се свързват към белия край на контролера и към маса. Те са нормално отворени

Безконтактни бутони BNT – Безконтактните бутони се свързват по схема към контролерите BKU. Всеки един контролер BKU идва с подробно ръководство за монтаж и употреба. Там ще откриете подробни схеми за свързване. Тук в представяме опростена схема за свързване на бутон към контролер BKU. Безконтактните бутони се свързват към белия край на контролера и към маса, както контактните, но освен това се свързват и към +12V. Монтажът им е лесен и изключително интуитивен.

*Смяна на контактен бутон с безконтактен. След пандемията и повишените изисквания за хигиена, масово хората започнаха да използват все повече и повече безконтактни бутони. С цел по-лесна замяна на старите контактни бутони, ние от фирма ЛЕСИ сме проектирали No Touch бутоните да са с едни и същи размери спрямо контактните. Така замяната е бърза и лесна. Единствено както е показано на електрическата схема, трябва да се добави кабел от +12V. (Може лесно да се вземе от контролера)

4. Общи насоки за монтаж на бутони

Местоположението на бутона се избира, така че да е удобно на потребителите. То не е точно дефинирано и се решава от монтажника спрямо конкретният монтаж.

По начин на монтиране бутони се делят на два основни типа: За стенен монтаж, за вграден монтаж.

Бутоните за стенен монтаж (независимо дали контактни или безконтактни) са най-лесни за монтаж тъй като не е нужно да се достъпва зад плоскостта на която са монтирани и нужно само да се изведат кабели. ( В онлайн магазина тези четци са LRF05 ; LRF06B ; LRF06W)

Бутоните за вграден монтаж са най-предпочитани тъй като са и най-универсални и имат стилен вид. За да се монтират се пробива отвор Ф16 и директно се захващат за плоскостта (дограма, профил или др.). Имат гайка, която трябва да се завие и затегне от задна страна. Ако няма как да се завие гайката, предлагаме монтажни планки за бутон. Бутонът се захваща на планката, навива се гайката и после с поп нитове се захваща цялата планка за плоскостта на която трябва да стои. Ако гайката няма как да бъде сложена, е допустимо бутонът да бъде залепен с топъл силикон (или друга устойчива лепяща смес). ( В онлайн магазина тези бутони са: )

*Често срещан монтаж: Ако се използва вграден четец (Виж „Избор и монтаж на четци“) когато се вгражда в касата на вратата отвън, може да няма как да се завие гайката отзад, дори през отвора на бравата. (Виж Контрол на достъп в сгради без изградена домофонна система) Тогава, честа практика е да се изреже дограмата зад четеца и с тръбен ключ да се навие и затегне гайката. Контролерът се свързва зад четеца, а изрязания отвор се запушва с бутона за отключване в комбинация с планка бутон.

Ако желаете да имате двупосочен контрол на системата Ви, (т.е хората да излзиат не с натискане на бутон, а с допиране на валиден ключ) трябва да се сложи вместо вместо бутон – втори четец. Научете повече на „Двупосочен контрол“

5. Паралелно свързване на други отключващи сигнали

При заключващите системи BulKey, може да комбинирате няколко системи така че всички те, паралелно да могат да отключват бравата. Единият вариант е тази втора система да бъде включена в схема така че да прекъсва захранването на бравата (бравата в примера е fail safe) Така, която система първа прекъсне веригата, тя ще отключи вратата и двете системи са напълно независими една от друга. Например свързвате VCB едноканален модул. Когато натиснете дистанционното, веригата на бравата ще бъде прекъсната и тя ще отключи. Недостатъкът е, че четецът отпред няма да окаже светлинна индикация за това че е отключен бравата, и човекът може и да не разбере ако не е чул самата брава, или не пробва врата.

Вторият вариант е система със сух контакт (реле) да бъде свързвана паралелно на бутона. В този случай всеки сигнал от паралелното устройство ще бъде отчитан като натискане на бутон за изход и четецът ще индикира в зелено отключената брава. При този тип свързване, е че реално двете системи не работят паралелно, а са разделени на първична (BKU) и вторична (VCB за пример). Тогава вторичната система не подава сигнал директно към бравата а към първичната и първичната отключва. Недостатъка е че ако първичната система има проблеми не може да отключи/заключи бравата то тогава и вторичната няма да може.

Ние препоръчваме където е възможно системите да се включват паралелно една на друга за да може, дори когато едната система не сработи, другата ще сработи.

С това разгледахме основните условия за монтаж и избор на бутони.

Ние от фирма ЛЕСИ се стараем да поднесем информацията на нашите клиенти по лесен и разбираем начин. Можете да откриете още полезни ръководства за нашите продукти в категория „Научи повече“

Можете да закупите всички модули на lesibg.com

Scroll to Top