BKU контролери:

Как да избера най-подходящата брава за мен?

Съдържание на тази статия:

  1. Кратко въведение
  2. Брава тип Болт – описание, монтаж, предимства и недостатъци. 
  3. Брава тип Магнит – описание, монтаж, предимства и недостатъци.
  4. Брава тип Насрещник – описание, монтаж, предимства и недостатъци.
  5. Други брави
  6. Заключение

1. Кратко въведение

Електронните брави са елементът от една заключваща система, който механично заключва съответната врата. Много често, хората си мислят, че бравата е главният компонент в системата, но това е погрешно възприятие. Една система за контрол на достъп се състои от няколко компнента и електронната брава е само един от тях. 

Вижте повече в “От какво типично се състои една заключваща система?” 

В тази статия ние ще разгледаме само елементът – брава. Правилният и избор е изклюително важен за коректната и надеждна работа на заключваща система. Тук подробно ще разгледаме всеки един вид електронна брава която съществува на пазара. 

2. Брава тип Болт - описание, монтаж, предимства и недостатъци.

Започваме именно от тях, защото това най-често си представят хората когато чуят “електронна брава”. Брава, от която излиза шип. Бравите тип болт са универсални  и много широко разпространени заради качествата си.  Заключва вратата посредством единичен шип. Разполага с вградено  микропроцесорно управление и има вграден датчик за затворена врата и датчик за състоянието на заключващия шип – отключен заключен.

Това са и бравите, които се препоръчват за монтаж в домове или помещения, където освен контрол на достъп, са нужни високи сигурност и надежност. Шипа има сила на задържане от 1 тон усилие, когато е в заключено положение. 

Недостатъкът на този тип брави, е че изискват добра постоянна центровка на вратата -т.е. тя да не пропада и да не се посуква. С това се гарантира, че шипа всеки път ще влиза в отвора в отсрещната страна без да се проявява “чукане” или “стържене”. Друг недостатък, е че бравите тип Болт имат сравнително сложна механика вътре в тях и е възможно на няколко години да се нуждаят от профилактика и почистване, за да се гарантира тяхната безпроблемна работа.

Видове брави тип Болт. 

Бравите тип Болт се делят по няколко категории.

    • Fail Security или Fail Safe – или накратко казано какво се случва с бравата когато спре захранването. Най-масовите брави тип болт са Fail Safe – т.е когато спре тока, шипът се прибира и бравата остава отключена за времето в което няма ток. Те са аваройно безопасни и ги препоръчваме защото с тях при авария и спиране на ток, човек може безопасно да напусне помещението/входа/дома си а не да остане заключен вътре. Одвен това дори и да се появи механичен проблем (примерно вратата пропадне и затисне шипа в заключени положение) ако човек изключи напрежението и “разтресе вратата”, шипът ще се прибере. По рядко срещаните брави тип Болт са Fail Security –  при тях когато спре тока, те остават заключени. Препоръчват се за помещения където не се изисква аварийната безопасност. Такава брава е брава BulKey BKB114 – която можете да закупите от електронният ни магазин. Всички други брави тип болт които предлагаме са брави тип Fail Safe.
    • Спрямо корпуса и начина на монтаж – За вкопан монтаж, за външен монтаж, за стъклени врати.  – Най-често срещаните са тези за вкопан монтаж (примерно брави BulKey BKB100 и BulKey BKB104). Те са с малки размери, които и позволяват да се монтират на всякакви врати – алуминиеви, PVC, метални. Най-често се монтират в касата на вратата, така че шипът да влиза в крилото, но когато това не е възможно могат да се монтират и в самото крило. Бравите тип Болт за повърхностен монтаж се използват когато няма място за монтаж на Болт за вграждане. Такава брава е BulKey BKB102. Последният вид брави тио Болт са тези за стъклени врати. Тяхният корупс е специално направен, така че да се захваща за стъклена каса. Такава брава е BulKey BKB30 в електронният ни магазин.
    • Със или без сигнален изход за положение на шипа – Тази функция е нужна при някои системи за контрол на достъп, когато искате да получавате информация освен дали вратата е била затворена а и дали шипът е заключил. (Правете разлика между затворена и заключена врата). В повечето случаи такава индикация е нужна при свързани СОТ системи или по-тясно специализирани заключвания. Всички брави тип Болт изброени по-горе са без такъв сигнален изход. Ако искате да си закупите брава със сигнален изход за положение на шипа, разгледайте – BulKey BKB101, BulKey BKB103 , BulKey BKB105.

В нашия канал в YouTube можете да видите примерно видео как се монтира брава тип Болт за вкопан монтаж.

В клипа са изпозлвани следните компоненти:

(Включете субтитрите за описание на процедурите)

3. Брава тип Магнит - описание, монтаж, предимства и недостатъци.

Електромагнитът е една от най-издръжливите брави, тъй като няма никакви механични елементи, които да се износват. Имаме такива монтирани брави на над 20 години, които продължават да работят безпроблемно, без да има нужда да се прави каквато и да е профилактика. 

Електромагнитите винаги са тип Fall Safe – т.е са аварийно безопасни и когато спре тока, остават отключени. Състоят се от две части – едната е самия електромагнит и се монтира на касата, а другата е шлайфана метална планка и се монтира на крилото на вратата. 

Те се делят спрямо силата си на задържане. Най-масово изпозлваните магнити заради здравината си са със сила на задържане 280кг. Такъв е BulKey EMB300. Той е изключително подходящ за помещения и врати с голям човекопоток а силата му на задържане е напълно достатъчна за да гарантира сигурност и надеждност. Друг елрктромагнит който предлагаме е BulKey EMB60 – със сила на задържане 60кг. Използва се предимно за хладилни витрини или мебелни вратички, където човек не може да приложи голяма сила на опън. 

Спрямо това на къде се отваря вратата (когато излизате дали я дърпате или бутате) има различни планки, които спомагат закрепянето на магнита. Ако вратата се отваря навън (когато излизате я бутате) обикновно се монтира с L панка, a когато вратата се отваря на вътре се използва LZ планка. Ако касата е достатъчно широка е възможно да няма нужда от такива планки. За повече яснота разгледайте схемите и картинките, които сме предоставили. 

Бравите тип магнит не се препоръчват за “Меки” врати като PVC дограми, защото има опасност с времето вратат да се посуче. (Когато магните е монтиран в горният ъгъл на вратата). Ако имате такъв тип мека врата, но настоявате да сложите брава тип магнит, то тогава можете да монтирате бравата по-средата на вратата като компромисен вариант за да се избегне посукване. 

Често срещана грешка при монтаж е планката, която се закрепя на крилото на вратата да се хване “твърдо”. За да може мегните да задържа със силаната на задържане по спецификация, планката трябва да прилепя плътно до него. Ако тя не прилепя плътно, то тогава и силата на задържане намалява значително. Това не е проблем на самия магнит, а на монтажа. За това ние от ЛЕСИ Ви помагаме да правите правилни монтажи. Когато вратата се затваря, крилото има радиално движение и следвателно ако планката е твърдо захваната тя не прилепя точно по магнита.

С всеки магнит въври и гумена шайба, която се поставя между планката и крилото за да се осигури малък луфт и малко подвижност на планката. Тогава тя е леко “плаваща” и поема радиалното движение на крилото и прилепва плътно по магнита. 

Галерия с монтажи на брави BulKey EMB300:

4. Брава тип Насрещник - описание, монтаж, предимства и недостатъци.

Това са едни от първите електрически брави. Винаги се монтират на касата на вратата, срещу фиксиращия език на механичната бравата. Затова и се нарича електромагнитен насрещник. Винаги е за вграден монтаж.

Конструкцията на насрещника позволява да има малки размери и на практика може да се монтира на всяка врата. Основно се ползва са контрол на достъпа за врати, за които не необходима особено голяма сигурност, като вътрешни врати на офиси, входни врати на сгради, преградни врати и др. Все врати, до които или хората, които имат достъп са известни или разбиването им няма да доведе до сериозни загуби. Това са едни от най-слабите електрически брави, освен че самата брава рядко издържа усилие до 300 кг., но и много често самият език на механичната брава се чупи или изкривява при по-силен шут.

Въпреки не особено голямата сигурност това са едни от най-често ползваните електрически брави, защото имат дълъг живот (стотици хиляди цикъла), лесни са за монтаж и не са капризни относно центровката на вратата. Евтини са и позволяват едновременна работа с електрическата брава и с механичен ключ към механичната брава, което в някои случаи е търсена характеристика. В повечето случаи насрещниците се ползват за еднопосочен контрол, защото от вътрешната страна на вратата се отваря с дръжка.

Възможно е дръжката да се замени с бутон за отключване, но това е рядка практика защото в повечето случаи е нанужно и оскъпява излишно системата.

 

Видове брави тип Насрещници. 

Бравите тип Болт се делят по няколко категории.

  • Fail Security или Fail Safe – И двата вида нямат никаква външна разлика. По-евтини са тези които са fail Security – т.е. когато спре тока остават заключени. (купи от магазина тук) Ако сте избрали такава брава то когато спре тока Вие ще можете да си влезнете само ако носите със вас механичен ключ за нормалната брава в крилото на врата. Независимо дали има ток или не, от вътрешна страна винаги излизате с натискане на дръжка, следователно никой няма да остане заключен дори и да спре тока. Ако зиберете брава тип Fail Safe (купи от магазина тук) – т.е. остава отключена когато спре тока, то тогава за времето в  което няма ток, вратата ще стои отключена и със свободен достъп.
  • Палец и/или памет. -* Това са опции само на насрещниците Fail Security – Палеца, представлява малко лостче което се подава от насрещника. Когато то е натиснато, насрещникът е постоянно отключен. Палецът може да бъде изключително удобен ако трябва временно вратата да е отключена. Понякога това може да е нож с две остриета и някой злонамерено да остави вратата отключена. Пмаетта от друга страна се препоръчва коагто към системата има и домофони. Ако насрещникът разполага с памет, то при подаване на сигнал за отключване, той ще стои отключен ен за определно време, а докато вратата не бъде отворена.  Ние от ЛЕСИ предлагаме всички разновидности насрещници с/без памет и/или с/без палец. Можете да разгледате всички разновидности тук
  • Сила на пружина-  1кг; 3кг; 5кг; – *Това са опции само на насрещниците Fail Security –  За да отключат, насрещниците не трябва да са подложени на напрежение. Стандатните насрещници са със сила на пружината 1кг. (не трябва тази стоийност да се бърка със силата на задържане това са две разлини неща). Ако вратата има по-голямо уплатнение или е подложена на течени, е възможно при подаден сигнал за отключване тя да не се отключи а да трябва да се побутне. Това е така защото течението или уплатнението натискат пружината достатъчно много за да и пречат да освбободи. В тази случаи се взимат услиени насрещници с пружини с по- голяма сила – 3кг. или 5кг. Можете да ги разгледате тук

5. Други брави

Scroll to Top