BulKey системи:
Избор на подходяща брава?
- Време за четене: 7 минути
Съдържание на тази статия:
- Защо избора на брава е важен?
- Какво представлява електромагнитната брава?
- Какво означава нормално отключена (fail safe) и нормално заключена (fail security) брава?
- Бързо ръководство за избор
- Видове брави
1. Защо избора на брава е важен?
Ако искате да сложите заключване за врата, то тогава ви трябва заключаща система. Самата система се състои от няколко основни компонента (Вижте повече на От какви компоненти се състои една заключваща система?) От тези компоненти винаги най-труден е избора на бравата, тъй като тя пряко се определя от вратата, която имате.
Разбира се, изборът на другите компоненти също има значение, но за тях има други статии, които можете да разгледате ТУК
В тази статия ще се фокусираме върху компонента брава.
2. Какво представлява електромагнитната брава?
Бравите използвани в електронните заключващи системи, са заключващи механизми които се захранват с напрежение. Те сами по себе си само механизма, който физически заключва вратата. Много често, тъй като те са най-забележимата част от системата, хората погрешно си мислят, че те са “мозъка” на системата. Това не е така. Всъщност „мозъка“ е друго устройство наречено контролер, който е друг модул и повече за неговия избор можете да прочетете тук. Самата брава получава сигнал от контролера кога да се отключи и кога да се заключи. Тя само изпълнява команди и нищо повече. Бравите имат най-различни форми и размери, спрямо различните врати, които трябва да бъдат заключени.
3. Какво означава нормално заключена или нормално отключена брава?
Преди да пристъпим към самите брави е важно да се споменат двата логически типа, на които се делят. – Нормално заключени и нормално отключени брави.
- Нормално отключените брави са по-разпространени. Наричат се още fail safe (fail -отказ, safe -безопасно) Тези брави са аварийно безопасни. Това означава, че когато спре захранването, то остават отключени за времето, в което няма захранване.
- Нормално заключените брави, наричани още fail security (fail – отказ , security – сигурност). Това означава, че когато спре захранването, то остават заключени за времето, в което няма захранване.
Разбира се, при всяка една брава си има предимства и недостатъци, и за това сега ще обсъдим в детайли всяка една от тях.
4. Бързо ръководство
Къде се намира врата която искате да заключите?
- Входна врата на блок/офиси/общи помещения с голям човекопоток – Ако вратата е метална или дървена, бихме препоръчали брава тип магнит (вижте т. 5.1. по-долу). Ако вратата Ви е алуминиева или PVC ви съветваме да се насочите към брави тип Болт (т.5.2) или насрещник (т.5.3). Ако желаете контрол на достъп и по-висока сигурност, тогава брава тип Болт. Ако желете по-бюджетно решение, което да ви служи за контрол на достъп, тогава брава тип насрещник.
- Домашна врата – При домшашните врати препоръчваме най-вече брави тип Болт заради най-голямата си сила на задържане и възможноста за скрит монтаж. Научете повече за цялоснтите системи за домове тук: Заключващи системи за домове и офиси
- Офисна врата –Ако вратата Ви е вътрешна офисна врата Ви съветваме да се насочите към брави тип Болт (т.5.2) или насрещник (т.5.3). Ако желаете контрол на достъп и по-висока сигурност, тогава брава тип Болт. Ако желете по-бюджетно решение, което да Ви служи за контрол на достъп, тогава брава тип насрещник.
ВАЖНО: Това е само бързо ръководство, за избор. За да се запознаете със спецификите на всяка една брава, моля прочетете т.5.
5. Видове брави
Няма значение на коя страна се отваря вратата (ляво/дясно) всички брави са двупосочни и могат да се монтират независимо от това от коя страна са пантите на вратата.
5.1. Електромагнит

Електромагнитът е брава тип Fall Safe и се състои от две части – едната е самия електромагнит и се монтира на касата, а другата е шлайфана метална планка и се монтира на крилото на вратата. За примерен монтаж можете да видите фигурата по-долу. Работи на принципна на магнитното прилепване.
Поради липсата на механични износващи се елементи има много дълъг живот и е една от най-“дуракоустойчивите брави”. Имаме монтирани такива брави на големи блокове с множество живущи, които над 20г, вече работят безотказно.
Магнита е една от най-подходящите брави за метални врати. Монтира се най-често в горния ъгъл на вратата (противположен на пантите както е показано на фигурата долу). Магнитите имат сила на задържане 280кг., което е абсолютно достатъчно за една врата. Такъв електромагнит можете да закупите директно от електронния ни магазин ТУК.
Магнита не е подходящ за алуминиеви или PVC врати, защото са направени от сравнително меки материали. Ако магнит се монтира в гоната част на мека врата, то има вероятност след години, вратата да се посуче от дърпането на потребителите.
Ако все пак е наложително да се монтира на мека врата, тогава може да бъде монтиран по средата на вратата, за да може да се избегне това посукване вбъдеще.
Бравите тип магнит, които предлагаме в електронния ни магазин са:
- BulKey EMB300 – Брава подходяща за входни врати със сила на задържане 280кг.
- BulKey EMB60 – Брава подходяща за мебелнби вратички, хладилни витрини и подобни, със сила на задържане 60кг.

5.2. Брава тип Болт

Бравата тип Болт е една от най-сигурните и надежни брави на пазара. В общия случай се монтира в касата на врата и стоманен шип влиза в крилото на вратата и така заключва. Шипа има услие на задържане над един тон, което прави бравата изключително подходяща за домашни и офисни врати.
Бравите тип болт могат да бъдат както fail safe така и fail security. Всички разновидности можете да намерите в електронният ни магазин lesibg.com. Най-често се вграждат в касата на вратата, но когато това няма как да стане предлагаме и вариант за повърхностен монтаж (BulKey BKB102).
Независимо кой вариант изберете, бравите тип болт са изключително приложими за всякакъв тип врати, като междувременно гарантират високо ниво на сигурност. Разбира се, и те имат една особеност, която не трябва да бъде забравяна – а именно да се осигури безпроблемното влизане на шипа в отвора. Това означава вратата да не пропада. Ако пропадне, има вероятност шипа да среща затруднение при отваряне и затваряне. Разбира се това ще се характеризира със специфичен звук, но винаги е по-добре да не се стига до там, за това се убдете, че врата Ви не пропада.
Също така бравите тип болт имат сложен механизъм за задвижване на шипа, което означава, че е възможно на по замърсени места (ако вратата е на натоварена улица с много прах), втулката да се замърси и да трябва профилактика и почистване през няколко години. Ако обаче бравата е на домашна врата при незамърсена среда, то може и да не се налага такава профилактика. Все пак, ние от фирма ЛЕСИ сме винаги насреща ако трябва бравата Ви да се почисти и прегледа. Ако обаче искате брава, която няма механични задвижни части, разгледайте брава тип електромагнит от т. 4.1.
Бравите тип болт, които предлагаме в електронния ни магазин са:
- BulKey BKB100 – Най-тънкопрофилната брава за вграждане, която може да се предложи – каси, които не са широки. За конкретни размери вижте в линка.
- BulKey BKB101 – Същата брава като BKB100, но подава сигнал дали вратата е заключена/отключена. Подходяща за домашни и офисни врати където трябва детайлно следене на състоянието на вратата.
- BulKey BKB102 – Брава тип болт за повърхностен монтаж – монтира се в случаите когато няма място да се вгради BKB100/101
- BulKey BKB103 – Същата брава като BKB102, но подава сигнал дали вратата е заключена/отключена. Подходяща за домашни и офисни врати където трябва детайлно следене на състоянието на вратата.
- BulKey BKB104 – Същата брава като BKB100, но с малко по-големи размери. (За това е и на по-ниска цена) Ако имате място в касата, можете спокойно да изберете нея. За конкретни размери вижте в линка.
- BulKey BKB105 – Същата брава като BKB104, но подава сигнал дали вратата е заключена/отключена. Подходяща за домашни и офисни врати където трябва детайлно следене на състоянието на вратата.
- BulKey BKB114 – Тази брава е с размерите ба BKB104, НО Е FAIL SECURITY – т.е при спиране на тока остава заключена. НЕ препоръчваме тази брава за общо ползване в домове, офиси, и общи входове. Тя се използва в много тясно-специализирани случаи.
- BulKey BKB30 – Брава тип болт за стъклени врати.
5.3. Брава тип Насрещник

Бравата тип Насрещник е една от най-бюджетните брави на пазара и за се ползва изключително често. Тя е за вграждане и се монтира в касата на вратата СРЕЩУ вече съществуващата механична брава в касата на вратата. Когато се монтира брава тип насрещник, задължително от външната страна на вратата, ако има дръжка, тя трябва да се смени с топка (или да се направи така, че натискането на механичната дръжка да не прибира езика на механичната брава). От вътрешна страна обаче се оставя дръжката с натикане, за да може да се натиска за излизане. По този начин на заключващите системи с насрещник не им е нужен бутон за отключване от вътрешна страна – потребителите излизат директно като натискат дръжката.
Бравата тип насрещник е и единствеаната брава на пазара, която може да бъде отключвана както с електронен ключ, така и с механичен ключ. За това тя изключително приложеима за общи входове и места където не се изисква сигурност, а просто контрол на достъп (някой да не влезне случайно във входа).
Спецификите на бравата, които трябва да се вземат предвид при избор, са две. Първо, няма голяма сила на задържане. Нито един производител на тази брави не дава сила на задържане както дават при брава тип болт или брава тип магнит. Ние от ЛЕСИ от опити, можем образно да споделим, че ако 3-ма по едри човека се засилят към вратата в опит да я “избият” то насрещника ще отпусне (ще отключи вратата). За това както споменахме по горе – насрещниците не се препоръчват за домашни системи където трябва да има високо ниво на сигурност, а по-скоро за общи входове или вътрешни офисни врати. Втората особеност е тряскането на вратата – бравите тип насрещник са относително чупливи, ако вратата Ви няма автомат за бавно затваряне и крилото се тряска в касата при затваряне. Ако няма такъв автомат е възможно, от честото тряскане насрещника да бъде счупен след няколко години ползване. За това винаги препоръчваме, ако клиените изберат такава брава, да сложат и автомат за плавно прибиране на вратата. В електронният ни магазин можете да намерите широка гама от автомати, на доказаният немски производител Dorma.

Бравите тип насрещник, които предлагаме в електронния ни магазин са:
- BulKey EMH1x – Най-широко разпространения насрещник. Той е fail security т.е когато спре тока остава заключен. Въпреки това е предпочитам заради добрата си цена. Ако случайно спре тока и за времето в което няма ток, ви трябва да влзенете, то тогава можете да изпозлвате механчиния ключ за бравата в крилото на вратата. Излизането (незаивисмо дали има или няма ток) става с натискане на дръжката от вътрешната страна.
- BulKey EMH3 и EMH5 – Аналог на EMH1, но има по-голяма сила на придърпващата пружина – 3кг или 5кг (EMH1 е с 1кг). Този тип усилени насрещници се ползват, когато вратата има уплътнение, което я държи под напрежение или между двете страни на вратата има течение (разлика в атмосферното налягане).
- BulKey EMH fail safe – Това е нормлано отключен насрещник, който за времето, в което няма ток ще остане в отключено състояние. Подходящ е за врати които и от двете страни са със статични дръжки и не се натискат или за врати в които собствениците препдочитат временно да стои отключена вратата докато няма ток, от колкото да носят механични ключове с тях постоянно.
5.4. Нормално заключена брава за изби.

Бравата BulKey BKL30 не е препоръчителна за входни врати тъй като е нормално заключена и не- аварийно безопасна, но пък е доста удобен и бюджетен вариант за заключване на изби и други складови помещения. Тя се монтира външно и има шип който е нормлано изкаран. Тя е най-употребявана брава за заключване на хладилни витрини. Можете да разгледате повече в електронният ни магазин lesibg.com