Готови решения от ЛЕСИ:

Контрол на достъп в сгради без изградена домофонна система

Съдържание на тази статия:

  1. Кратко въведение
  2. Съществуващо положение
  3. От какви компоненти се нуждая?
  4. Принцип на работа и насоки за монтаж

Част от съдържанието на тази статия е показано нагледно и в този видео клип:

1. Кратко въведение

На тази страница ще обясним с повече детайли как да изберете и монтирате заключваща система за контрол на достъп с електронни ключове.

След монтажа на тази система Вие ще можете да:

За да разберете повече как управлявате вашия BKU контролер вижте: „Как контролирам своя BKU контролер?“

*Ако имате вече изградена и работеща домофонна система, може монтажа значително да се улесни с иновативната комуникационна система BKU-LPDD2. За да научите повече Ви препоръчваме да погледнете първо статията: „Контрол на достъп в сгради с вече изградена домофонна система“.

2. Съществуващо положение

Имате входна врата, на жилищен блок или офисна сграда. Обикновено живущите/служителите си отключват входната врата с механичен ключ. Това често създава неудобство, защото механичните ключове се губят, чупят и само по-себе си времето за отключване е доста по дълго от колкото при електронните ключове. Електронните системи за контрол на достъп предлагат в пъти повече удобство и надеждност спрямо традиционните механични системи.

Виж: „Предимства и недостатъци на електронните заключващи системи спрямо механичните“

3. От какви компоненти се нуждая?

  1. Контролер BKU – Това е мозъкът на системата. Той се вгражда най-често в самата врата. Фирма ЛЕСИ предлага широк спектър от различни BulKey BKU контролери. За целта на статията ще използваме като примерен контролер BKU517, но вие сами можете да изберете модел от страницата „Как да избера BKU контролер?“
  2. Четец – Това е видимата част към която потребителите подават електронните ключове за да заключат врата. В зависимост кой BKU контролер сте избрали, четеца може да идва в комплект или  (трябва да се закупи отделно). В случая на BKU517 сме избрали четец   Виж: Как да избера четец?

3. Заключващ механизъм – това е бравата която механично ще заключва и отключва вратата. Има няколко основни типа брави, с които можете да се запознаете в статията Как да избера заключващ механизъм“. За примерна брава в тази статия ще използваме брава тип Болт.

4. Бутон за отключване от вътрешна страна – той е нужен тъй като сме избрали брава тип Болт. При някои брави, такъв бутон не е нужен, Научете повече на „Как да избера заключващ механизъм“.

5. Преобразуващ захранващ модул – тъй като системата се захранва на 12V, най-често е нужен преобразуващ модул който да Преобразува от мрежовото 220V AC. За примерно захранване ще изберем PWR201 (Виж: Как да избера захранващ модул?)

В статията ще описваме и други възможни компоненти, които могат да се включат по желание на клиента.

Можете да закупите всички модули на lesibg.com

4. Принцип на работа на BulKey системата за контрол на достъп :

Монтажът на BulKey с изброените компоненти е лесен и бърз.  Тук можете да видите принципна схема на свързване.

Контролер BKU517 се вгражда в касата на вратата. Към него се свързват всички останали компоненти:

  • Бравата тип Болт
  • Четецът LRF01, който се монтира от външната страна на касата, така че да е лесно достъпен за потребителите.
  • Бутон за отключване от вътрешна страна, така че да е лесно достъпен за потребителите.
  • Захранващ преобразувател PWR2012
  • Други компоненти ако има (Виж повече на „Възможности и разлики на BKU контролерите“ )

След като вече имате монтирани нужните компоненти, системата работи по следният начин:

Потребителите си отключват от външна страна като подадат валиден електронен ключ към четеца. Ако ключът е валиден, Четецът ще светне в зелено и бравата ще отключи.

Потребителите излизат навън, с натискане на бутона за отключване. Ако желаете двупосочен контрол на достъп можете да поставите четец и от вътрешната страна (свързват се към BKU517 по схема). За повече информация прочетете „Как отключвам вратата на излизане?“

За да разберете повече как управлявате вашия BKU контролер вижте:

„Как контролирам своя BKU контролер?“

Стъпки при монтаж:

ВАЖНО:

*Ръководството за монтаж описано тук, НЕ замества ръководството, което идва с всеки продукт.  Описаните функции тук са актуални с най-новите версии на продуктите. Ако имате по-стар модел устройство, е възможно не всички функции описани тук да съответстват на Вашият модел устройство. Най-добрата практика е да съхранявате конкретното ръководство което идва заедно с продукта Ви.

*Описаната методика на свързване тук е спрямо избраните примерни компоненти. Ако вашите компоненти се различават, пълната информация за свързване можете да намерите в ръководството, което идва с продукта.

  1. Преди монтажа
      1.1 Оглед на вратата

  • Преценете най-подходящото местоположение за бравата. Ако я монтирате в касата, проверете нейната дебелина и дълбочина. Стигат ли за бравата? Има ли друго което би попречило на монтажа там? . (Виж повече детайли на „монтаж на брава тип Болт“).
  • Преценете къде ще сложите BKU контролера. BKU контролерите са с миниатюрен размер и могат да бъдат скрити зад самата брава в касата на вратата. Ако все пак не искате или не можете да вградите контролера там, огледайте за друго подходящо място. Може да бъде изнесен в кутия/табло в близост до вратата.
  • Изберете местоположение за четеца. Четеца трябва да е на лесно достъпно място от външната страна на вратата, така че потребителите да могат след подаване на активен ключ да си отворят вратата. Препоръчително е четеца и контролера да не са много отдалечени. Ако са, то тогава може да се наложи да изпълните няколко допълнителни стъпки. (Прочетете повече на „ Монтаж на четци“). В нашият случай примерният четец е LRF01, който е за вграден монтаж. За него трябва да се пробие отвор с размер Ф16 през, който да се пъхне и затегне с гайка отзад.
  • Изберете местоположението на бутона. Бутона трябва да е на лесно достъпно място от вътрешната страна на вратата, така че потребителите да могат след натискането му, да отварят вратата. Бутонът също може да бъде изнесен на по-голямо разстояние, ако се налага. (Прочетете повече на „ Монтаж на бутон“) В нашият случай примерният бутон е за вграден монтаж. За него трябва да се пробие отвор с размер Ф16 през, който да се пъхне и затегне с гайка отзад.
  • След като сте избрали местоположенията на бравата, контролера, четеца и бутона, огледайте от къде можете да вземете мрежово захранване (най-често 220V) В примерните компоненти сме включили и адаптер към Огледайте къде можете да монтирате този адаптер. Може да бъде във вече съществуващо табло или да поставите някъде нова кутия.
  • Докато избирате местоположението на адаптера, вземете предвид и маршрута на кабелите които ще стигат до вратата. От къде ще минават? Могат ли да се скрият в касата/стената или ще са Ви нужни кабелни канали?

           1.2. Преди да пристъпите към монтажа, силно препоръчваме да настроите BKU контролера предварително и да тествате системата „на масата“ за да се запознаете как работи. Виж „Бързо пускане на BKU контролери“

  1. По време на монтажа

Докато извършвате монтажа, захранването трябва да е спряно.

2.1. Първо изрязвате отвора за бравата тип Болт, на мястото където сте преценили от огледа. След като изрежете отвора и го премерите, не монтирайте още бравата. Възможно е да използвате отвора за да монтирате и другите компоненти.
2.2. Монтирате четеца. Правите отвор на избраното място от огледа и монтирате четеца вътре.
2.3. Монтирате бутона. Правите отвор на избраното място от огледа и монтирате бутона вътре.
2.4. Изтегляте захранващите кабели до врата където ще бъдат поставени компонентите.
2.5. Свързвате всички монтирани компоненти (включително и захранващите кабели) към контролера по схемата в ръководството.
2.6. Изолирате добре всички направени връзки и останали свободни кабели.
2.7. Когато всичко е свързано, контролера заедно с кабелите се пъха в касата и се затварят с монтажа на бравата да монтирате бравата на нейното място.
2.8. За повече полезна информация за монтажи вижте тук: “Полезна обща информация за монтаж на заключващи системи”
За по-добра представа, можете да изгледате този клип:

  1. След монтажа

 Препоръчваме да тествате работата на системата, за да се уверите, че коректно сте свързали модулите

  • Тестване на записан мастър ключ – При допиране към четеца светва ли в оранжево?
  • Тестване на активен потребителски ключ – При допиране към четеца светва ли в зелено?
  • Тестване на бутон за излизане – При натискане на бутона, отключва ли се вратата?
  • Тестване на бравата – Правилно ли се отключва и заключва?

Ако на тези въпроси отговора е „Да“ то тогава системата работи коректно. Ако не, то тогава ви съветваме да проверите свързването за да откриете грешката.

С това монтажът на Заключващата система BulKey приключва.

Ние от фирма ЛЕСИ се стараем да поднесем информацията на нашите клиенти по лесен и разбираем начин. Можете да откриете още полезни ръководства за нашите продукти в категория „Научи повече“

Можете да закупите всички модули на lesibg.com

Scroll to Top