Готови решения от ЛЕСИ:
Контрол на достъп за асансьори от кабината
- Време за четене: 6 минути
Съдържание на тази статия:
- Кратко въведение
- Съществуващо положение
- От какви компоненти се нуждая?
- Принцип на работа и насоки за монтаж
1. Кратко въведение
Контролът на достъп за асансьор се ползва в изключително много случаи.
- Където асансьора трябва да бъде ползван само от оторизирани лица (персонал, посетители, клиенти)
- В жилищни сгради с общи сметки, където има нередовни платци. Тогава домоуправителите могат да ограничат достъпа на хората които не плащат такси и да го позволят едвам когато са платени сметките.
- В случаи когато асансьора влиза директно в апартамент или друг частен имот. И само собствениците имат право да изберат този етаж
На тази страница ще обясним с повече детайли как можете бързо и лесно да изберете и монтирате контрол на достъп за асансьор от кабината.
*При описания вариант в тази статия, контрола на достъп е само при бутониерата в кабината. (ще обясним принципа на действие по-надолу в тази страница) Ако желаете да блокирате и бутоните по етажите за повикване разгледайте „Контрол на достъп за асансьори от етажите“. Двете системи – в кабината и по етажите – могат да работят паралелно.
2. Съществуващо положение
Имате асансьор със свободен достъп – всеки може да го повика на етаж, да се качи в кабината и от бутониерата да избере до кой етаж да отиде.
3. От какви компоненти се нуждая?
1. Контролер BKU – Това е мозъкът на системата. Той се вгражда най-често в самата врата. Фирма ЛЕСИ предлага широк спектър от различни BulKey BKU контролери. За целта на статията ще използваме като примерен контролер BKU517, но вие сами можете да изберете модел от страницата „Как да избера BKU контролер?“
2. Четец – Това е видимата част към която потребителите подават електронните ключове за да заключат врата. В зависимост кой BKU контролер сте избрали, четеца може да идва в комплект или (трябва да се закупи отделно). В случая на BKU517 сме избрали четец Виж: Как да избера четец?
3. Монтажно реле – с него се извършва блокировката на бутониерата. Избираме като примерно 12V реле
5. Модул за управление на BKU (опционално) – BKU контролерите могат да се управялват както само с мастър ключ, така и през приложение за телефон. За това е нужен свързващ модул – или кабел за данни BulKey или BulKey Bluetooth модул. За примера ще използваме Bluetooth Модула, но ако желаете да разгледате и другите варианти за управление посетете „Как контролирам своя BKU контролер?“
В статията ще описваме и други възможни компоненти, които могат да се включат по желание на клиента.
Можете да закупите всички модули на lesibg.com
4. Принцип на работа на BulKey системата за контрол на достъп :
Монтажът на BulKey с изброените компоненти е бърз и лесен.
Тъй като асансьорите са съоръжения под надзор и работата с тях трябва да се извършва САМО от квалифицирани и оторизирани лица. За това монтажа на контрол на достъп на асансьора, трябва да се извърши от лицата, поддържащи съответния асансьор. Те също така изготвят и съответната документация за това. Показаната схема на монтаж тук е само информативна. Конкретният монтаж и схема на свързване, зависи от монтажника и от конкретния асансьор.
Контролер BKU517 се вгражда зад бутониерата. Към него се свързват:
- Монтажното реле, с което се прекъсва общата верига към бутоните за избор на етаж. (или само конкретни етажи)
- Четецът LRF01, който се монтира в асансьора, така че да е лесно достъпен за потребителите.
- Bluetooth Модула за управление през приложение BulKey APP се вгражда на такова място, така че собственика на системата да може да се свързва с телефона.
- Захранващи кабели от 12 V
След като вече имате монтирани нужните компоненти, системата работи по следният начин:
Бутоните за избиране на етаж от кабината са постоянно блокирани. Когато потребител допре валиден електронен ключ към четеца, четеца светва в зелено за 4 сек. през което време бутониерата става активна и потребителят може да избере етаж. (Времето от 4 секунди може да се променя). След натискане на бутона за етаж асансьора работи нормално и се качва до избрания етаж.
ВНИМАНИЕ: Системата за контрол на достъп в асансьор БулКей не блокира движението на асансьора а само избирането на етаж.
Ако потребител с невалиден/неактивен ключ за тази система пожелае да ползва асансьора, при допирането на електронния ключ към четеца, четеца ще светне в червено отчитайки , че ключа е невалиден и няма да активира бутониерата.
Забележка: Описания в тази статия контрол на достъп НЕ блокира повикването от етажите. Това означава, че потребителите могат да повикат асансьора до конкретен етаж, но после не могат да изберат етаж от бутониерата ако нямат активен ключ. Ако искате да блокирате и повикването по етажите, прочетете: „Контрол на достъп за асансьори от етажите“
Стъпки при монтаж:
ВАЖНО:
*Ръководството за монтаж описано тук, НЕ замества ръководството, което идва с всеки продукт. Описаните функции тук са актуални с най-новите версии на продуктите. Ако имате по-стар модел устройство, е възможно не всички функции описани тук да съответстват на Вашият модел устройство. Най-добрата практика е да съхранявате конкретното ръководство което идва заедно с продукта Ви.
*Описаната методика на свързване тук е спрямо избраните примерни компоненти. Ако вашите компоненти се различават, пълната информация за свързване можете да намерите в ръководството, което идва с продукта.
- Преди монтажа
1.1 Оглед на асансьора
- Преценете къде и как ще прекъснете веригата на бутониерата спрямо електрическата схема на конкретния асансьор. Всички бутони ли ще блокирате или само някои?
- Преценете къде ще сложите BKU контролера. BKU контролерите са с миниатюрен размер и могат да бъдат скрити зад самата бутониера. Ако все пак не искате или не можете да вградите контролера там, огледайте за друго подходящо място. Може да бъде изнесен в кутия/табло над асансьорната кабина
- Изберете местоположение за четеца. Четеца трябва да е на лесно достъпно място, близо до бутониерата, така че потребителите да могат след подаване на активен ключ да натиснат бутон. Препоръчително е четеца и контролера да не са много отдалечени. Ако са, то тогава може да се наложи да изпълните няколко допълнителни стъпки. (Прочетете повече на „ Монтаж на четци“). В нашият случай примерният четец е LRF01, който е за вграден монтаж. За него трябва да се пробие отвор с размер Ф16 през, който да се пъхне и затегне с гайка отзад.
- Изберете местоположение за Bluetooth Модула. Той трябва да е на място където собственика на системата да може да се свързва с него. Обикновено се монтира заедно с BKU контролера, така че собственика на асансьора може да се свърже с него докато е в кабината.
- След като сте избрали местоположенията на контролера, четеца и блутот модула, огледайте от къде можете да вземете мрежово захранване. В примерните компоненти сме включили и адаптер от 220V AC към 12V / Огледайте къде можете да монтирате този адаптер. Може да бъде във вече съществуващо табло или да поставите някъде нова кутия.
- Докато избирате местоположението на адаптера, вземете предвид и маршрута на кабелите които ще стигат до бутониерата От къде ще минават? Ще са ви нужни ли кабелни канали?
1.2. Преди да пристъпите към монтажа, силно препоръчваме да настроите BKU контролера предварително и да тествате системата „на масата“ за да се запознаете как работи. Виж „Бързо пускане на BKU контролери“
По време на монтажа
Докато извършвате монтажа, захранването трябва да е спряно.
2.1. Монтаж на реле – спрямо електрическата схема на конкретния асансьор, прекъснете веригата на цялата бутониера или само на конкретни етажи.
2.2 Монтирате четеца. Правите отвор на избраното място от огледа и монтирате четеца вътре.
2.3 Монтирате контролера на избраното място.
2.4 Изтегляте захранващите кабели до там където ще бъдат поставени компонентите.
2.5 Свързвате всички монтирани компоненти (включително и захранващите кабели) към контролера по схемата в ръководството.
2.6 Изолирате добре всички направени връзки и останали свободни кабели. От вътре в кабината трябва да видим само четеца.
3. След монтажа
Препоръчваме да тествате работата на системата, за да се уверите, че коректно сте свързали модулите
Тестване на записан мастър ключ – При допиране към четеца светва ли в оранжево?
Тестване на активен потребителски ключ – При допиране към четеца светва ли в зелено?
Тестване на Bluetooth модул – има ли добър обхват в кабината?
Ако на тези въпроси отговора е „Да“ то тогава системата работи коректно. Ако не, то тогава ви съветваме да проверите свързването за да откриете грешката.
С това монтажът на Контролът на достъп BulKey приключва.
Ние от фирма ЛЕСИ се стараем да поднесем информацията на нашите клиенти по лесен и разбираем начин. Можете да откриете още полезни ръководства за нашите продукти в категория „Научи повече“
Можете да закупите всички модули на lesibg.com
За повече информация как се управляват потребителските ключове посетете: „Как контролирам своя BKU контролер?“