BKU контролери:

Предимства и недостатъци на електронните системи

В тази статия ще Ви разкажем малко повече за електронните заключващи системи, техните предимства и недостатъци спрямо механичните системи.

Съдържание на тази статия:

  1. Принцип на работа на механични заключващи системи

  2. Принцип на работа на Електронни заключващи системи

  3. Методи за разбиване

  4. Вандало устойчивост

  5. Функционалност
  6. Заключение:

1.Принцип на работа на механични заключващи системи

Механичните заключващи системи се заключват чрез издаден шип или език. Бравата се състои от заключващ механизъм и ключалка. Заключването стандартно е едностранно, но ако вратата е със слаби панти, то може да бъде -двустранно, тристранно или четиристранно. Недостатък при многостранните е това че могат да бъдат вградени единствено по време на производството на вратата и не могат да бъдат добавяни по късно.
Важна е и дълбочината на която влизат шиповете във вратата, тъй като често срещан метод за отваряне на заключени врати е разпъване (огъване) на касата там където е бравата.

Какъвто и да е типа на заключването и колкото и многостранно да е то, винаги има видим елемент от бравата. Това е най-малко механичната ключалка, която е пряко свързана със заключващия механизъм. Това позволява на крадци дори да нямат ключ да атакуват заключващия механизъм. Например два сантиметра над ключалката, шест милиметра на ляво се пробива три милиметров отвор с акумулаторна бормашина (тиха и без кабел) и с подходящия инструмент се избутва заключващия механизъм. Времетраене – прецизно, чисто, тихо, бързо, лесно, евтино. Съществуват механични заключващи системи, които се отключват от вътрешната страна без ключ – направено е за удобство и бърза евакуация при аварийна ситуация. Те имат един съществен недостатък – когато се проникне в един обект с цел кражба през прозорец, излизането и изнасянето на вещите се осъществява през вратата, което улеснява крадците

2. Принцип на работа на Електронни заключващи системи

Електронните заключващи системи са съставени от четири функционални части. Тези части могат да бъдат в едно цяло или като отделни модули.

  • Първата част е кодовата част на системата, която се състои от електронен ключ и четец за него или от клавиатура за набиране на код. Електронните ключове за разлика от механичните имат милиарди, милиарди комбинации, могат да бъдат и криптирани, което на практика прави изключително трудно или невъзможно да се „разбият“ електроните заключващи системи през ключа. Също така почти безбройните комбинации позволят да се ползват само уникални ключове и така да се ползват да контрол на достъпа – кой, кога и дали да влиза. 
  • Втората част представлява управляваща централа, която приема информация от кодовата част и сравнява тази информация с предварително въведените в нея права за достъп за съответния код и парола.
  • Третата част е заключващият елемент. Това е електромеханичен или електромагнитен елемент, който осъществява заключването и посредством електрически сигнал, идващ от управляващата централа, се отключва или заключва. Тъй като те се управляват по електрически път могат да бъдат монтирани на произволно място по врата или касата на вратата. При това може да се монтира така че отвън да не може да се разбере къде е точно монтирана. Това на практика е прави изключително трудно разбиваема. Това, както и възможността да се управлява едновременно от две места правят голяма част от електронните заключващи системи вандалоустойчиви
  • Четвъртата част е захранването на системата, което може да бъде мрежово – 220V, батерийно, комбинирано – 220V и батерия. Има и пета част, която по принцип е опция. Тя е интерфейсна и служи за връзка с компютри или други устройства.

Предимството на такъв тип модулни системи е че модулите могат да бъдат разположени независимо един от друг. Примерно кодовата част (четеца) да е на касата на вратата, а бравата да бъде на съвсем друго място по периферията. По този начин крадците нямат представа къде да атакуват.

3. Методи за разбиване

механични заключващи системи

По статистика типичното време за отключването (разбиването) на повечето механични ключалки от обучен крадец е до 20 сек!?! В по редки случи до 3 минути. В интернет пространството има достатъчно видео клипове и информация за това. Тук ще разгледаме само някои от основните методи.

Съществуват така наречените шперцове, представляващи приспособления, чрез които в рамките на секунди, най-много минути се намира кода на патрона. Този начин е бърз и тих, но изисква умения, не оставя следи. Чрез него може да се влезе в обекта и при излизане отново да се заключи бравата.

БАНГ ефект  този популярен метод позволява отключването на по-голямата част от патроните само за 3 – 5 сек. За целта се използват специални ключове и нещо за почукване.
Друг метод за бързо разбиване е така наречената меча лапа. Това е устройство, което разкъртва кодиращите щифтчета в патрона и той остава без код. Това е бърз и тих метод, не изисква умения, понякога оставя следи. Чрез него може да се влезе в обекта и при излизане отново да се заключи бравата.
Друг метод е счупването на патрона. Ако има място за захващане на патрона, използвайки конструктивната слабост в средата на патрона, посредством специални ключове за захващане, се счупва външната част на патрона, след което безпрепятствено може да бъде отворен. Методът е много бърз, относително тих, не изисква никакви умения, оставя доста видими следи.
Следващ метод е чрез разпробиване на кодовата част на патрона. Сравнително по-бавен от гореизброените, по-шумен е и оставя видими следи.

електронни заключващи системи

При електронните заключващи системи методите за разбиване са значително по-малко поради факта че системата е модулна. Може крадците да се пробват да изброяват с компютър комбинации на електронни ключове но при BulKey BKU контролерите това Би било безсмислено защото те имат вградени защити (Виж повече на защити).

Освен това електронните заключващи системи BKU са сплит системи,  Това означава че дори и четеца да бъде повреден това НЯМА да промени състоянието на контролера. Така можете да сте сигурни, че дори и да има атака срещу системата тя няма да бъде повлияна.  Научете повече на „(Виж повече на защити).

4. Вандало устойчивост

механични заключващи системи

Механичните заключващи системи са изключително неустойчиви на вандализъм. Чрез пъхането на клечка или друг предмет, или впръскване на лепило в ключалката може много бързо, евтино и незабелязано да се унищожи една заключваща система и да се принуди собственикът й сам да я разбие, което би му създало доста главоболия, отнеме време и значителни финансови средства.

електронни заключващи системи

Електронните заключващи системи могат да изключително вандал устойчиви. Първо бравата може да е невидима и така да не може да се атакува. Второ дори четеца да бъде повреден както споменахме по-горе това няма да подейства на контролера.

5. Функционалност

механични заключващи системи

Механичните заключващи системи нямат особено голяма функционалност. Ако си загубите или Ви откраднат ключ, ще трябва да смените патрона или цялата брава за касовите ключове и да извадите нови ключове за всички потребители, за да неможе който е откраднал или намерил ключа да отключи настоящата брава. Това е бавна процедура, отнемаща значителни финансови средства.
Недостатък на всички механични системи е, че неможе да се избира кой и кога да може да отключва дадена врата. Както и неможе да се проследи кога е ползван определен ключ.
Ключът може да бъде копиран без Ваше знание.
Механичните ключове се износват при продължителна употреба, поради механичното триене, което се осъществява при пъхането на ключа и кодирането, както и предаването на механичното движение на заключващия механизъм.
За ключалките тип Касови брави е разпространено мнението, че са по-сигурни от ключалките с патрон. Но не оставяйте в заблуда за сигурността им. При тях времето за отключване е минути, а не в рамките на секунди, както е при тип Патрон.
Доста разпространен метод за отключване на касови брави е чрез устройство наречено Таралеж, което подбира комбинациите на касовия ключ, докато се отключи бравата.
Ключовете за ключалки тип Касова брава са доста големи, тежки, ръбести, много неудобни за носене и употреба. Ако имате няколко такива брави, връзката Ви с ключове е огромна, тежка и досадна (особено през топлите месеци, когато нямате джобове).

електронни заключващи системи

Електронните заключващи системи позволяват един и същи ключ да се използва да отключва много различни врати без това особено да влияе на сигурността на заключването. Ако ползвате вече някъде електронен ключ, може да подберете ключалка за същия тип ключ и така вместо да носите тежка връзка с ключове, ще носите само един лек електронен ключ за всички врати. Електронните заключващ системи осъществяват контрол на достъпа до помещенията. Във всеки един момент собственикът може безпроблемно да забрани или разреши достъп на даден ключ до различни врати. Някои системи имат памет за събития в себе си и помнят различни събития, които са се случили – кой, кога, колко пъти и къде е отключвал, заключвал, влизал, излизал и други. Могат да имат връзка с други устройства, което позволява да се управляват дистанционно дори през интернет или GSM. 

6. Заключение:

механични заключващи системи

ПРЕДИМСТВА:

– Не се нуждаят от енергия за да работят – може да заключите и след не ограничено време просто да отидете и да врътнете ключа и да отключите. При електронните трябва да има електрическа енергия – батерии или мрежово захранване.

– значително по простата конструкция.

НЕДОСТАТЪЦИ:

– Не са вандалоустойчиви – винаги се вижда мястото за ключа, от където може да се атакува или да служи да реперна точка.

– Ограничен брой комбинации на ключа – при електронните комбинациите са огромни и освен това може да слага времево ограничение колко комбинации да се правят за време, което ги прави на практика неразбиваеми по този метод.

– Може много лесно да се направи нежелан дубликат на ключа – Твърденията на някои производители, че на техните ключове никой не може да се направи неоторизиран дубликат са откровена лъжа. Може обикновен ключар да не може да Ви направи дубликат, но всяка механична работилница – може! Освен това при съвременните технологии дубликат може да се направи и по снимка.

– липса на контрол – ако бъде откраднат ключ или не искате вече човек с ключ има достъп, трябва да смените бравата и всички ключове.

– липса на функционалност –  трудна реализация на мастер системи, няма информация кой и кога е отключвал и др.

 

електронни заключваши системи

ПРЕДИМСТВА:

– Вандалоустойчивост – – Висока надеждност и сигурност от механично разбиване, поради липса на видима реперна част към заключващия механизъм; Възможност за поне двойно управление
– Имат почети не ограничен брой комбинации на ключа – Висока надеждност и сигурност на кода. При електронните комбинациите са огромни и освен това може да слага времево ограничение колко комбинации да се правят за време, което ги прави на практика неразбиваеми по този метод.

– На криптираните ключове не може да се направи нежелан дубликат на ключа – Твърденията на някои производители, че на техните ключове никой не може да се направи неоторизиран дубликат са откровена лъжа. Може обикновен ключар да не може да Ви направи дубликат, но всяка механична работилница – може! Освен това при съвременните технологии дубликат може да се направи и по снимка.

– Контрол на достъпа – ако бъде откраднат ключ или не искате вече човек с ключ има достъп, става изключително лесно и бързо, като се забранява само конкретния ключ на човека! На цената на само едни ключ!.

– Функционалност, Удобство и Практичност – Управление на неопределен брой брави само с един електронен ключ; Лесна реализация на мастер системи; Проследяване на събитията и достъпа до системата. Дистанционно управление дори през интернет и GSM

НЕДОСТАТЪЦИ:

– Нуждаят се от енергия за да работят –трябва да има електрическа енергия – батерии или мрежово захранване за да работят, а това не на всякъде е удобно да се осигури или ако е с батерии, те се изтощават с времето и това може да се случи в не подходящ момент.

– значително по сложна конструкция – състоят се от повече части и модули.

 

Вече можете сами да прецените кой тип система е по добра за вас.

Ние от фирма ЛЕСИ сме европейски производители на електронни заключващи системи и се стараем да поднесем информацията на нашите клиенти по лесен и разбираем начин. Можете да откриете още полезни ръководства за нашите продукти в категория „Научи повече“

Можете да закупите всички модули на lesibg.com

Scroll to Top